data:wrangler
Jedną z kluczowych ról DIT/Data wrangler jest współpraca zarówno z pionem operatora obrazu jak i postprodukcją, aby zapewnić płynny, uporządkowany i bezpieczny przepływ danych i materiału z planu zdjęciowego – praktykę oraz teorię tego zawodu będą mieli okazję poznać uczestnicy film:lab.
Ważnym zadaniem DIT jest: tworzenie kopii zapasowych materiału, uważane przyglądanie się materiałowi również pod kątem problemów, nie tylko uszkodzenia pliku, ale także wszelkich innych aspektów technicznych, które mogą zaburzyć dalszy proces produkcji i postprodukcji filmu.
Data wrangler nadzoruje też część procesu postprodukcji, zapewniając prawidłową obsługę materiału przez cały łańcuch produkcyjny, dlatego też uczestnicy warsztatu będą mieli możliwość realnej pracy na materiale z planu zdjęciowego przygotowanego przez młodych filmowców kursu film:lab.
Harmonogram warsztatów:
1 dzień g. 15:00-19:00 Szkoła Filmowa w Katowicach, montażownia
2 dzień g.10:00-18:00 Szkoła Filmowa w Katowicach, montażowniaCzytaj dalej...
asystent:reżysera:obsady
Kurs jest propozycją dla osób posiadających minimum średnie wykształcenie oraz pierwsze doświadczenie filmowe. zainteresowanych filmem. Mile widziany jest stopień licencjata lub magisterium z zakresu nauk humanistycznych, prawa, nauk społecznych.
Cel to praktyczna nauka zawodu Asystenta Reżysera Obsady, zdobycie rzetelnej wiedzy i umiejętności współpracy z Reżyserem Obsady, Aktorami, agencjami aktorskimi, platformami castingowymi w procesie tworzenia obsady filmu/serialu.
Uczestniczy kursu poznają funkcję reżysera obsady w filmie i serialu. Ta wiedza pozwoli dobrze określić zakres umiejętności i obowiązków Asystenta Reżysera Obsady na każdym etapie realizacji filmu i serialu. Zajęcia będą miały charakter wykładów, prezentacji oraz zajęć praktycznych.
Predyspozycje kandydatów – komunikatywność, łatwość nawiązywania kontaktów z nowymi osobami, dyskrecja, precyzja i dokładność w działaniu, umiejętność zwięzłego wyrażania myśli.
Bałaganiarstwo – wykluczone !
Uczestnicy kursu otrzymują certyfikat jego ukończenia.
Harmonogram warsztatów:
1 dzień g. 11:00-17:00 Szkoła Filmowa w Katowicach, sala wykładowa
2 dzień g.09:00-15:00 Szkoła Filmowa w Katowicach, sala wykładowa
3 dzień g.09:00-15:00 Szkoła Filmowa w Katowicach, atelierCzytaj dalej...
:scenograf:planowy
Scenograf planowy to specjalista zajmujący się realizacją koncepcji scenograficznej w trakcie zdjęć na planie filmowym. Jego głównym zadaniem jest nadzorowanie funkcjonowania dekoracji w konkretnych ujęciach. W przeciwieństwie do głównego scenografa, scenograf planowy skupia się bardziej na realizacji i wykonaniu konkretnych scen filmowych lub telewizyjnych, pod kątem ustawień kamery, kompozycji kadru, estetyki poszczególnych ujęć.
Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję pracować nad komunikacją pomysłów zagospodarowania kadru, korzystając z różnych form wyrazu, takich jak wizualizacje, moodboardy, szkice czy opisy. W tym celu zaleca się zabranie ze sobą laptopów lub narzędzi do rysowania. Zapewnimy dostęp do rekwizytorni, eliminując konieczność większych zakupów.
Rozpoczniemy warsztaty ustaleniem z operatorem dwóch kadrów, na których będziemy projektować działania scenograficzne. Od początku drugiego dnia warsztatowego będziemy pracować z podglądem w studio we współpracy z gafferami: osobami odpowiedzialnym za wykonanie planu oświetlenia waszej sceny. Każda z trzech grup będzie miała dwie godziny na realizację projektu, obejmującą ustawienie oraz dwie serie ujęć.
Harmonogram warsztatów:
1 dzień (09:00 - 15:00, Szkoła Filmowa w Katowicach, sala 1.20)
2 dzień (09:00 - 15:00, Szkoła Filmowa w Katowicach, studio)Czytaj dalej...
mistrz:oświetlenia
Mistrz oświetlenia, czy z ang. gaffer jest głównym elektrykiem odpowiedzialnym za wykonanie planu oświetlenia produkcji filmowej.
Podczas warsztatów uczestnicy nie tylko zapoznają się z różnymi rodzajami sprzętu oświetleniowego używanego na planie filmowym, zasad ustawiania i przenoszenia sprzętu oświetleniowego oraz sprzętu elektrycznego (pierwsze dwa dni w siedzibie Cinelight Kraków), ale również poznają tajniki zarządzania oświetleniem i nadzorowania ekipy oświetlaczy. Mistrz oświetlenia ściśle współpracuje z autorem zdjęć, warsztaty zakończy praca w lokacji filmowej oraz w studio filmowym. Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił we wdrażaniu wskazówek operatora dotyczących oświetlenia każdej sceny w filmie. Na kursie poznacie również terminologię najczęściej używaną przez gafferów i elektryków na planie filmowym.
Harmonogram warsztatów:
1 dzień (10:00 - 16:00, Cinelight Kraków)
2 dzień (10:00 - 16:00, Cinelight Kraków)
3 dzień (09:00 - 15:00, Szkoła Filmowa w Katowicach, studio)
4 dzień (09:00 - 15:00, Szkoła Filmowa w Katowicach, studio)Czytaj dalej...