Warszawska:Szkoła:Filmowa
Warszawska Szkoła Filmowa została założona w 2004 roku przez reżysera filmowego, scenarzystę i producenta Macieja Ślesickiego oraz jednego z najpopularniejszych polskich aktorów, Bogusława Lindę. Obecnie stanowi jedyny w kraju kompleks szkół filmowych, w ramach którego prowadzone są studia licencjackie i podyplomowe, studium policealne, kursy oraz liceum ogólnokształcące o profilu filmowym i kreacji gier wideo. W ramach kampusu działa kultowe studyjne kino Elektronik.
W Warszawskiej Szkole Filmowej wykładają aktywni zawodowo filmowcy Joanna Kos-Krauze, Radosław Piwowarski, Magdalena Łazarkiewicz, Alek Pietrzak, Tadeusz Łysiak, Andrzej Jaroszewicz, a także twórcy gier wideo m.in. Konrad Tomaszkiewicz. Rektorem szkoły jest Andrzej Ramlau. Autorski, unikatowy, stale rozwijany program edukacyjny Uczelni powstał w oparciu o ich wiedzę i doświadczenie.
Misją uczelni jest szeroko pojęta edukacja, również przez szereg inicjatyw, przeważnie bezpłatnych i otwartych dla chętnych, takich jak największy w Polsce festiwal filmowy poświęcony scenopisarstwu Script Fiesta, Akademia Filmoteki Szkolnej, imprezy typu Game Jam dla twórców gier czy spotkania z ważnymi postaciami ze świata kultury i edukacji.
Uczelnia oferuje wszechstronne wykształcenie, kształci w zakresie reżyserii, aktorstwa, realizacji obrazu filmowego, montażu, produkcji filmowej i telewizyjnej, filmoznawstwa, scenariopisarstwa, fotografii, kreacji dźwięku oraz z tworzenia gier wideo. Prowadzone są również anglojęzyczne studia międzynarodowe, skupiające studentów z całego świata. W ramach uczelni działa Szkoła Zawodów Filmowych oraz Studium Wokalno-Aktorskie.
Jednym z najważniejszych założeń Uczelni jest wspieranie studentów w tworzeniu zespołów filmowych w ramach istniejących kierunków. Studenci mają do dyspozycji profesjonalne zaplecze dydaktyczne oraz sprzęt, dzięki czemu rokrocznie powstaje blisko 250 etiud filmowych. Szkoła wspiera ścieżkę festiwalową filmów, które co roku pojawiają się na ponad 200 festiwalach na całym świecie i zdobywają liczne nagrody. Uczelnia ma na swoim koncie dwie nominacje do Oscara® za „Naszą klątwę" (2015) w reżyserii Tomasza Śliwińskiego oraz „Sukienkę"(2022) w reżyserii Tadeusza Łysiaka. Film absolwentki uczelni DK Welchman pt. „Chłopi” był polskim kandydatem do Oscara® w 2024 roku. Zrealizowany przez studentów i absolwentów uczelni pełnometrażowy film „kRAJ” trafił w 2021 roku do kin i do globalnej dystrybucji na platformie Netflix. Kolejnym filmem pełnometrażowym wyprodukowanym w ramach uczelni jest film "Ludzie" w reżyserii Macieja Ślesickiego i Filipa Hilleslanda, który trafi do dystrybucji kinowej jesienią 2024 roku.
:warsztatkierownik:planu
Kierownik planu jest bezpośrednim współpracownikiem Kierownika produkcji filmu, jest organizatorem zdjęć, koordynatorem działań realizatorów oraz personelu pomocniczego na planie zdjęciowym, doprowadzającym do sprawnego wykonania planowanej partii zdjęć każdego dnia zdjęciowego.
Harmonogram warsztatów
1 dzień 9:00-15:30
Wstęp: doświadczenie na planie, początki w branży i ogólne zadania na planie.
Następnie: omówienie funkcji, obowiązków, i systemu pracy kierownika planu.
Opis współpracy z każdym pionem po kolei i jak każdy z nich powinien wykonywać swoją pracę.
Zasady BHP pracy na planie.
Zasady komunikacji na planie, "savoir-vivre" w pracy.
Zarządzanie zespołem w przypadku planu filmowego.
Przegląd istotnych narzędzi i technologii używanych na planie.
Praca na małym i dużym planie filmowym. Oczekiwania a rzeczywistość.
Praca w grupach (45 min) - analiza przypadków z planów.
Rozmowa o sytuacjach z życia zawodowego uczestników.
2 dzień 9:00-15:30
Część praktyczna - organizacja planu filmowego wraz uczestnikami warsztatów szwenkierskich oraz asystenta reżysera.Czytaj dalej...
:warsztatredaktor:scenariuszowy
Warsztat skierowany jest do osób zainteresowanych rozwojem filmu fabularnego i rolą story editora – kluczowego łącznika między producentami, scenarzystami i reżyserami.
Uczestnicy poznają proces pracy nad rozwojem projektu, od pierwszych koncepcji po końcowe drafty scenariusza oraz dowiedzą się, jak efektywnie wspierać rozwój projektu, biorąc pod uwagę aspekty kreatywne i producenckie.
Podczas zajęć omówimy kluczowe elementy scenariusza, a także przeanalizujemy praktyczne metody pracy story editora. Uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę i praktyczne umiejętności potrzebne do skutecznego wspierania procesu rozwoju filmu fabularnego.Czytaj dalej...
:warsztat:szwenkier
Warsztaty filmowe skierowane są do operatorów kamery. Uczestnicy będą pracować nad wizualną interpretacją scenariusza z uwzględnieniem punktu widzenia reżysera. Współpraca operatora kamery z reżyserem sprowadza się do jak najlepszego i najciekawszego opowiedzenia historii. Światło, kompozycja kadru, dobór obiektywu, ruch kamery są decyzjami nie tylko estetycznymi, ale przede wszystkim narracyjnymi. Wszystko to kształtuje historię, wydobywa emocje i buduje nastrój.
Harmonogram warsztatów:
1 dzień (09:00 - 15:00, Warszawska Szkoła Filmowa, sala wykładowa)
2 dzień (09:00 - 15:00, Warszawska Szkoła Filmowa, hala zdjęciowa)
3 dzień (09:00 - 15:00, Warszawska Szkoła Filmowa, hala zdjęciowa)
4 dzień (09:00 - 15:00, Warszawska Szkoła Filmowa, hala zdjęciowa i sala wykładowa)Czytaj dalej...
:warsztatasystent:reżysera
Asystent reżysera nie tylko podaje kawę! W ramach warsztatów przyjrzymy się dokładnie tej funkcji – roli dość niepozornej, ale istotnej dla płynnego funkcjonowania planu filmowego.
W ramach części teoretycznej opowiem o obowiązkach asystenta w preprodukcji i okresie zdjęciowym. Porozmawiamy o współpracy z reżyserem, II reżyserem (planowym i biurowym) oraz z członkami poszczególnych pionów i aktorami.
W ramach zadań praktycznych przeanalizujemy sceny pod kątem inscenizacji oraz poszukamy wspólnych rozwiązań trudnych sytuacji, które mogą nam się przydarzyć podczas zdjęć.
Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytania – czy asystent reżysera może mieć kreatywny wpływ na końcowy efekt filmu i co może nam dać doświadczenie zebrane w ramach pełnienia tej funkcji na kolejnych etapach filmowej kariery.
Warsztaty trwają dwa dni. W drugi dzień spotkacie się z kursantami warsztatów kierownika:planu!
Czytaj dalej...
:warsztat:grip
1- Dzień
- Praktyczne wykorzystanie narzędzi czyli co gripman faktycznie robi na planie filmowym!
- Obsługa wózka filmowego wraz z układaniem szyn.
- Montaż car mounta.
- Wprowadzenie do innych narzędzi i ich wykorzystanie.
- Część teoretyczna to przybliżenie sylwetki typowego gripmana!
- Historia zawodu, plusy i minusy, BHP, wszystko co gripman (przynajmniej teoretycznie) wiedzieć powinien!
- Gripman jako lewa ręka operatora kamery.
- Przydatne umiejętności.